Okulary korekcyjne – co powinieneś o nich wiedzieć?

Okulary korekcyjne to nie tylko konieczność przy wadach wzroku, ale i stylowy dodatek do garderoby, który niewiele ma już wspólnego z dawnymi negatywnymi stereotypami. Dostępne na rynku okulary występują w niezliczonych rodzajach, materiałach i metodach wykonania, służą także do redukcji różnorodnych wad wzroku. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat okularów korekcyjnych!

Materiały wykonania soczewek okularowych

Materiał, z jakiego wykonane są okulary ma niebagatelny wpływ na komfort ich noszenia i wytrzymałość. Tak jak w przypadku innych kryteriów, tę cechę należy dokładnie przemyśleć mając na uwadze własne potrzeby i tryb życia. Najczęściej stosowane poniższe materiały:

  • szkła mineralne – czyli okulary szklane, to szkła okularowe o dużej wytrzymałości i odporności na zarysowania. Są odporne na pyły, łatwo się je czyści i sprawdzają się w trudnych warunkach pracy, na przykład przy wysokich temperaturach lub środkach chemicznych. Niestety są ciężkie, a stłuczone mogą doprowadzić do groźnych skaleczeń. Można je stosować tylko przy pełnej oprawie,
  • szkła plastikowe (organiczne) – wbrew nazwie, materiały użyte do ich produkcji zwykle są bardziej zaawansowane niż zwykły plastik. Na pewno ich lekkość docenią osoby aktywne, ale też takie, dla których bardzo ważny jest komfort długotrwałego noszenia. Trudno się tłuką, lecz za to łatwo się rysują. Trudniej utrzymać je w czystości, wymagają specjalnych ściereczek,
  • szkła poliwęglanowe – takie okulary korekcyjne posiadają większość zalet plastikowych odpowiedników, lecz są jeszcze lżejsze, zatem wydają się niemal obowiązkowe u sportowców. Wymagają również uważnego czyszczenia, a bez dodatkowych nałożonych warstw łatwo się rysują.

Sprawdź okulary oferowane przez optyka Adam Cięszczyk Lublin.

Konstrukcja soczewek

Budowa okularów to bardzo szerokie zagadnienie, o którym jednak warto mieć podstawowe pojęcie by dokonać rozsądnego wyboru okularów. Konstrukcja soczewek wpływa znacznie na jakość widzenia, oto ich podstawowy podział:

  • soczewki sferyczne – jak sama nazwa wskazuje, ich przekrój można opisać jako kawałek wyciętej sfery (kuli). Ze względu na tą dość prostą konstrukcję, używa się ich głównie przy redukcji niewielkich wad wzroku, a oczy szybko się do nich adaptują. Właśnie dlatego to także częsty wybór wśród osób starszych.
  • soczewki asferyczne – mogą mieć różnorodny kształt, w zależności od potrzeb. Gdy wada jest głębsza, a tym bardziej różni się w każdym oku, ta konstrukcja będzie nieodzowna. Niestety oczy adaptują się do takich okularów dłużej.

Budowa soczewek okularowych

Jak zbudowane są okulary korekcyjne, co to znaczy że są jednoogniskowe, dwuogniskowe lub progresywne? Coraz częściej w salonach optycznych można spotkać się z takim nazewnictwem, zatem dobrze jest wiedzieć co dokładnie oznacza. 

  • okulary jednoogniskowe – skupiają się tylko na jednej wadzie wzroku, Często można spotkać się z określeniami: „okulary plusy” lub „okulary minusy co to znaczy? W dużym skrócie, okulary takie korygują odpowiednio dalekowzroczność czyli słabe widzenie z bliska i krótkowzroczność, czyli słabe widzenie na odległość.
  • okulary dwuogniskowe – pozwalają w jednych okularach zawrzeć obszary do różnych sytuacji – na przykład do czytania lub patrzenia na duże odległości.
  • okulary progresywne – są podobne do soczewek dwuogniskowych, lecz rodzaje przybliżeń zmieniają się płynnie na obszarze soczewki, dzięki czemu można także obserwować na odległościach pośrednich między bliskimi i dalekimi.

Rodzaje uszlachetnień szkieł okularowych

Różne rodzaje okularów korekcyjnych mogą dodatkowo być pokryte wieloma powłokami dodatkowymi, dzięki czemu takie okulary będą użyteczne w specyficznych sytuacjach.

  • powłoka antyrefleksyjna – bardzo uniwersalna powłoka, której podstawowym celem jest redukcja widoczności przypadkowych odbić światła, odblasków i innych świetlnych efektów, które męczą oczy. Właśnie dlatego powłoka ta jest ceniona przez kierowców zawodowych, narażonych na częste migania świateł i odbicia świateł od wody. Ponadto przydają się przy długotrwałej pracy przy komputerze. Dodatkowo zwiększają wytrzymałość całej soczewki.
  • soczewki fotochromowe – to ciekawe uszlachetnienie szkieł okularowych sprawia, że zmienia się ich zaciemnienie w zależności od poziomu padającego na nie światła. Przydają się przy pracy wymagającej przebywania w różnorodnie oświetlonych pomieszczeniach. Osoby, których oczy są wrażliwe na światło także powinni poważnie rozważyć zaopatrzenie swoich okularów w taką powłokę. 

Oprawki okularowe – materiały wykonania

Choć budowa okularów korekcyjnych obejmuje w dużym stopniu różnorodne soczewki korekcyjne, oprawki okularowe także mają swoje miejsce w tym zestawieniu. Stanowią one o ważnych dla wielu osób kwestiach estetycznych, ale także o komforcie. Najczęściej wybieranym przez klientów materiałem wykonania oprawek jest plastik i metal. Oczywiście plastik ma przewagę lekkości i możliwości przybierania wielu form. Metalowe oprawki są cenione za nienachalny, elegancki wygląd i możliwość łatwego dopasowania nosków i innych elementów.

Dowiedz się o wszystkich typach szkieł okularowych: https://www.optycy-lublin.pl/oferta/szkla-okularowe/

Na tym możliwości jednak się nie kończą, w zależności od fantazji i zasobności portfela klienta, okulary korekcyjne może przygotować z różnych materiałów. Możliwe są opcje z drewna, kamienia, a nawet twardego ekologicznego kartonu. Wymodelowane są one w taki sposób, że często są trudne do odróżnienia od bardziej standardowych modeli. Profesjonaliści są także w stanie mieszać ze sobą mniej lub bardziej popularne materiały tak, by uzyskać efekt jedyny w swoim rodzaju. Takie okulary będą nie tylko spełniać zadanie korekcji wzroku, ale też podkreślą prezencję właściciela!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 1 =