Jak prawidłowo układać styropian pod wylewki podłogowe?

Wylewki na styropian to coraz popularniejsza metoda uzupełnienia izolacji podłogi. Czy styropian podłogowy 3 cm wystarczy by wykonać ocieplenie podłogi? Wylewka pod styropian może pomóc zredukować masę podłogi na kolejnych kondygnacjach. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie – jaka grubość wylewki jest odpowiednia?

Dlaczego termoizolacja gruntu jest taka ważna?

Podłoga stanowi element budynku oddzielający go od otoczenia. Wykonanie podłogi ze styropianem powinno być wykonane dokładnie, a najlepiej przeprowadzone przez fachowca z dużym doświadczeniem. Wykonanie błędnie tego elementu ma liczne konsekwencje finansowe. Na tym etapie precyzja wykonania jest niezbędna, ponieważ na podłodze budujemy podstawy domu. Prawidłowo wykonana wylewka na styropian gwarantuje ochronę przed wilgocią z podłoża, zmniejsza straty ciepła z budynku oraz zapewnia dodatkowy komfort użytkowania pokoi na parterze.

Wykonując wylewki, nie należy zapominać odpowiednim materiale z gwarancją izolacji przeciwwilgociowej. Warstwa ta nie tylko chroni styropian przed wodą, ale także zapewnia poślizg podnoszący sprawność podłogi.

Jak układać styropian i folię pod wylewkę na podłodze?

Gdy chcemy zrobić to samodzielnie albo chcemy mieć pewność, że fachowiec nie zrobi nam fuszerki, należy postępować zgodnie ze schematem jaki proponujemy. Na sam spód dajemy ubity piasek. Następnie wylewamy chudy beton na ok. 100 mm, następnie kładziemy izolacje przeciwwodną. Najlepiej sprawdzi się szczelna folia 0,2-0,3 mm lub papa z zakładem 100 mm.

Na to wszystko kładziemy izolację – styropian około 100 mm. Następie polecamy folię PE lub HDPE. Prawidłowa wylewka na styropian to oczywiście, beton ok. 40-50 mm. Na końcu przychodzi właściwa posadzka, czyli kafelki lub panele.

Wszystkie warstwy podłogi oraz jej cała grubość powinny być dobrze wykonane. Układanie styropianu pod wylewki ma być na tyle grube, by zabezpieczała podłogę przed nadmierną ucieczką ciepła. Nie może też być bardzo gruba, aby zapewniać możliwie najlepsze przewodzenie ciepła.

izolacja podłogi pod wylewkę

Układamy styropian pod wylewki krok po kroku!

Ułożenie twardego styropianu i folii pod wylewkę na gruncie nie jest złożone. W przypadku standardowych podłóg w pierwszym kroku należy zadbać o izolację przeciw wilgoci. Po wykonaniu tego etapu można przejść do ułożenia styropianu na podłogę. Należy pamiętać, że folia izolacyjna pod wylewkę oraz styropian dają możliwość ukrycia elementów rurowych biegnących w poziomie posadzki. Na elementach termoizolacyjnych należy ułożyć taką warstwę, by była ona na pewno równa.

Twardy styropian podłogowy ma wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki biologiczne. Polistyren ekspandowany ma bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej, ale należy do układać w odpowiedniej kolejności. Ma to istotne znaczenie w przypadku, gdy wykonujemy wylewkę na styropian na gruncie. Układanie styropian pod wylewki tłumi przepływ dźwięków zarówno o charakterze przestrzennym (np. rozmowy), jak i uderzeniowym (np. krokowi sąsiadów).

Na jakość wykonanej podłogi mają wpływ również takie czynniki, które mogą powodować nierównomierne jej wysychanie. Jednym z nich jest duże nasłonecznienie, wpadające przez duże okna lub drzwi tarasowe. Warstwa betonu w takim miejscu na pewno popęka. Podobny niedobry wpływ będzie miał nadmierny przewiew – na betonie także powstaną rysy. Zbyt duże dylatacje to również poważny błąd. Szerokość szczelin jest zależna od rodzaju planowanego wykończenia wylewki pod styropian. Jeśli będzie ona pokryta giętkim materiałem, to na linii dylatacji będzie się ona wgłębiać co na pewno nie pozostanie niezauważone przez wprawne oko.

Ile kosztuje styropian pod wylewki w 2021 roku?

Koszt ułożenia styropianu pod wylewki jest bardzo różny i zależy głównie od tego, ile jest warstw izolacji. W przypadku, gdy jest to jedna warstwa – cena usługi z reguły wynosi około 4 zł za metr kwadratowy. Cennik układania styropianu pod wylewkę jest zróżnicowany zależnie od regionu.

Jednak można stwierdzić, że ułożenie dodatkowych warstw styropianu w każdym regionie Polski jest zazwyczaj wyceniane na poziomie 3 zł za warstwę. Cena układania styropianu pod wylewkę to tylko cześć kosztów. Na całkowity koszt całego projektu wpływa także rodzaj użytego materiału. Planując zakup styropianu z dodatkami, musimy liczyć się z wyższymi kosztami niż w przypadku typowego PE. Wydatki będą także zależeć od grubości styropianu. Styropian posadzkowy 5 cm będzie droższy niż styropian podłogowy 3 cm, ale zapewni lepsze właściwości izolacyjne, a gdyby trzeba wylać dodatkowe 2 cm betonu, ciężar całości znacząco by się zwiększył.

Ostatnia składowa ceny, którą musimy uwzględnić w kosztorysie jest oczywiście cena robocizny, która zależy od regionu, w którym znajduje się budowa. Bardzo ważna jest też pora roku, fachowcy mają swoje gorące okresy, więc lepiej poczekać, by uzyskać lepszą cenę. Ten koszt możemy wyeliminować, jeżeli sami zdecydujemy się wykonać na budowie większość prac.

wylewka ze styropianem

Ile wynosi optymalna grubość wylewki betonowej na styropianie?

Tak jak napisaliśmy wcześniej, odpowiednia grubość wylewki jest bardzo ważna. Całkowita grubość podłogi wpływa na wysokość wykończonej posadzki w odniesieniu do parapetów, okien i drzwi. Projektując grubość wylewki, trzeba więc, uwzględnić grubość materiału wykończeniowego oraz niezbędnych elementów dodatkowych.

W teorii minimalna grubość wylewki na styropianie, bez ogrzewania podłogowego wynosi 35 mm. W praktyce, jeśli mamy małą powierzchnię wylewki oraz planujemy pokryć wylewkę kaflami możemy zastosować wylewkę do grubości 30 mm. Tak cienkie wylewki możemy stosować jedynie przy małej grubości styropianu rzędu 20 do 40 mm. Im bardziej ocieplony jest strop, czyli jak gruba jest warstwa styropianu pod wylewką tym grubsza powinna być wylewka. Grubość folii izolacyjna pod wylewkę nie ma większego znaczenia, ważne jest by była wykonana z odpowiedniego materiału.

Niezależnie od tego czy będziesz wykonywać podłogę samemu czy zlecisz ją fachowcom, należy zachować odpowiednie normy. Postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami, a na pewno nie narazisz się na niepotrzebne koszty.

Komentarze do “Jak prawidłowo układać styropian pod wylewki podłogowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − cztery =