Leasing samochodu na firmę cieszy się coraz większą popularnością. To doskonała forma finansowania samochodu, dostępna zarówno dla spółek, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Oprócz standardowych postanowień umowy leasingowej, w zasadzie jedynym warunkiem korzystania z samochodu w leasingu jest należyta dbałość o jego stan.
Czym jest umowa leasingu?
Umowa leasingu jest umową cywilnoprawną, zawieraną na piśmie pod rygorem nieważności. Stronami umowy są: instytucja finansująca, a więc leasingodawca oraz firma biorąca samochód w użytkowanie. Umowa leasingu może być zawierana na okres od 24 do 60 miesięcy.
Na podstawie umowy leasingu leasingodawca przekazuje leasingobiorcy wskazany przez niego samochód. W zamian, leasingobiorca zobowiązuje się wnieść opłatę wstępną czyli czynsz inicjalny w wysokości 10%-45% wartości samochodu, spłacać określone w umowie raty, wykupić pełną polisę ubezpieczeniową OC, AC i NNW oraz ponieść koszty rejestracji samochodu.
Umowa leasingowa dopuszcza jej wcześniejsze wypowiedzenie przez jedną ze stron, odstąpienie od umowy i zwrot pojazdu. Zaletą leasingu jest to, że warunki umowy w trakcie jej trwania mogą być negocjowane i zmieniane.
Po zakończeniu umowy leasingowej dla firmy, w przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca może dokonać wykupu samochodu, a w przypadku leasingu finansowego samochód automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy.
Kto może skorzystać z leasingu?
Leasing samochodu na firmę stanowi doskonałą formę finansowania samochodu, dostępną niemal dla każdego przedsiębiorcy. Mimo, że warunki leasingu określają docelową grupę odbiorców jako firmy prowadzące działalność gospodarczą dłużej niż 6 miesięcy i posiadające zdolność leasingową, to nie wykluczają firm młodszych. W tym przypadku wystarczy zabezpieczenia poręczyciela, hipoteki na nieruchomości, gwarancji odkupu lub weksla.
Leasing samochodu na firmę może obejmować samochody nowe i używane; osobowe, dostawcze do 3,5 tony oraz ciężarowe. Udzielany jest więc bez względu na formę działalności czy branżę. W leasing firma może wziąć również luksusowy samochód klasy premium, o dużej wartości, służący do podróży służbowych i delegacji.
Czy warto skorzystać z leasingu?
Leasing samochodu na firmę przynosi wiele korzyści, dlatego jest coraz chętniej wybieraną formą finansowania samochodu. Poznaj właściwości, dla których warto zakupić samochód w leasingu:
- zakup nie obciąża płynności finansowej firmy
- elastyczne warunki umowy
- możliwość negocjowania spłaty rat w razie wystąpienia trudności finansowych
- wznowienie umowy po uregulowaniu zaległych zobowiązań leasingobiorcy
- szybka procedura leasingowa
- możliwość wyboru dostawcy, u którego samochód będzie zakupiony
- wybór formy leasingu: operacyjny, finansowy
- możliwość leasingu bez wpłaty własnej dla firm posiadających wysoką zdolność leasingową
- optymalizacja podatkowa
- możliwość wykupu samochodu lub jego zwrot i zawarcie umowy leasingowej na inny samochód
Jakie korzyści płyną z leasingu?
Korzystając z leasingu, przedsiębiorca nie musi jednorazowo angażować znacznych środków pieniężnych na zakup samochodu ani zaciągać kredytu samochodowego czy pożyczki.
Koszt zakupu samochodu rozłożony jest w czasie, a wysokość wpłaty własnej leasingobiorca ustala indywidualnie w dozwolonym przedziale kwotowym, wynikającym z wartości samochodu.
Również okres użytkowania samochodu w leasingu, biorący w użytkowanie określa indywidualnie, ustalając tym samym wysokość miesięcznej raty.