Płyty grzewcze: rodzaje, zalety i wady

Budowa domu lub remont kuchni w mieszkaniu wiąże się z wieloma decyzjami natury praktycznej. Jednym z głównych problemów jest wybór płyty grzewczej. Na rynku AGD jest dzisiaj bardzo dużo możliwości. W związku z tym postanowiliśmy podsumować temat i porównać ze sobą poszczególne rozwiązania.

Nowoczesne płyty indukcyjne

Tego rodzaju płyty grzewcze prezentują się wyjątkowo dobrze. Pod względem estetycznym sprawdzą się zarówno w kuchni rustykalnej, jak i modernistycznej. Płyta indukcyjna ma jednak do zaoferowania coś więcej niż tylko atrakcyjny design. Za jej pomocą można podgrzewać jedzenie bardzo szybko, pobierając przy tym stosunkowo niewiele energii elektrycznej. Analizy porównawcze wskazują, że inne rodzaje płyt zużywają o 25% więcej prądu. Względy bezpieczeństwa też są w tym przypadku interesujące, ponieważ ryzyko oparzeń jest zredukowane do absolutnego minimum. Jest to możliwe z tego względu, że powierzchnia kuchenki indukcyjnej nie nagrzewa się w trakcie gotowania.

Niestety to rozwiązanie ma dość wysoką cenę. Chodzi nie tylko o samą płytę, co również naczynia ze stali ferromagnetycznej. Zwykłe garnki i patelnie po prostu nie nadają się do gotowania indukcyjnego. Co bardzo ważne, urządzenie tego rodzaju wytwarza również własne pole elektromagnetyczne. Może to mieć negatywny wpływ na telefony komórkowe i… rozruszniki serca.

Elegancka płyta ceramiczna

Czarne, smukłe płyty grzewcze wykonane z wysokiej jakości materiałów ceramicznych wyglądają podobnie jak urządzenia indukcyjne. Są jednak pozbawione wad, o których wspomnieliśmy wcześniej. Płyty ceramiczne wyposażone są zwykle w intuicyjny panel kontrolny. Dzięki niemu można ustawić parametry gotowania, w tym czas pracy każdej grzałki z osobna. Energooszczędność jest tutaj całkowicie po stronie osoby gotującej. Jeśli chodzi o czyszczenie, jednolita i gładka powierzchnia ceramiczna jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Takie rozwiązania są też stosunkowo niedrogie.

Ceramiczna płyta grzewcza nie jest wolna od wad. Należy do nich na przykład podatność na awarie ze względu na elektronikę, która znajduje się pod wierzchnią warstwą urządzenia. Ją, niestety, również dosyć łatwo uszkodzić. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wyjątkowo tanią wersją sprzętu. Niekiedy wystarczy mocniejsze uderzenie krawędzią patelni i pęknięcie gotowe. W takich sytuacjach potrzebna jest wymiana ceramiki.

Tradycyjne płyty gazowe

Płyta gazowa i płyta elektryczna to jakby dwa zupełnie różne światy. W przypadku kuchenki na gaz stabilny ruszt utrzyma naczynia w dobrej pozycji, a gotowanie na wolnym ogniu – według niektórych – poprawia smak potraw. Takie płyty grzewcze są też bardzo tanie. Ich wadą jest jednak konieczność korzystania z gazu, co bywa niebezpieczne. Problemem jest także pielęgnacja płyty gazowej. Mycie rusztów i powierzchni wokół palników wymaga sporo wysiłku i determinacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − dziewięć =