Wybielanie zębów – czym jest?
Wybielanie zębów to zabieg, który przeprowadzany jest zazwyczaj w gabinetach stomatologicznych. Jego celem jest uzyskanie pięknego, białego uśmiechu za pomocą specjalnie przygotowanych do tego środków pielęgnacyjnych. Istnieją mniej i bardziej ingerencyjne procesy uzyskiwania śnieżnych zębów, a każdy z nich wymaga wykorzystania konkretnej ilości nadtlenku wodoru. Jest to związek chemiczny, który wchodzi w reakcję z ciemnymi barwnikami, osadzającymi się na szkliwie, w wyniku czego jest ono rozjaśniane. W zależności od potrzeby danej osoby dobierana jest odpowiednia dawka takiej substancji, która pozwoli na uzyskanie najlepszego efektu przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Zbyt duże stężenie nadtlenku wodoru lub niepoprawne przeprowadzenie zabiegu wybielającego zęby może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i wyrządzenia sporej krzywdy. Chęć uzyskania białego uśmiechu warto w pierwszej kolejności skonsultować ze stomatologiem. Lekarz oceniając stan zębów pozwoli dobrać możliwie najlepszą metodę, dzięki której uzyska się zadowalający stan uzębienia. Specjalistów można znaleźć między innymi w lublinieckiej klinice AllSmiles Dental.
Jakie istnieją profesjonalne metody wybielania zębów?
Wybielanie zębów można przeprowadzić samodzielnie w domu lub w profesjonalnym gabinecie dentystycznym. W zależności od tego, w jaki sposób chce się to zrobić, dobierana jest odpowiednia metoda. W przypadku przeprowadzania czynności samodzielnie korzysta się wyłącznie z mniejszych stężeń nadtlenku wodoru. Najczęściej jego ilość waha się w granicach 5-10%. Są to różnego rodzaju środki dostępne w drogeriach i aptekach, nie wpływają jednak one znacząco na zmianę odcienia szkliwa. Aby to zrobić, należy skorzystać z usługi stomatologicznej. Wyróżnia się mniej i bardziej zaawansowane sposoby.
Lampa wybielająca
Wybielanie zębów, które odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznej lampy, jest bardzo prostym i dość szybkim zabiegiem. Efekty uzyskuje się niemal natychmiastowo, dlatego zabieg wykonywany jest jednorazowo. Dzięki odpowiedniemu naświetleniu szkliwo w szybki sposób zmienia swoją barwę, nie ingerując tym samym w stan zębów czy dziąseł.
Laserowe wybielanie zębów
Wykonanie rozjaśniania zębów za pomocą lasera polega na kilku seriach zabiegów, podczas których na zęby nakładany jest specjalny preparat, dzięki któremu naświetlenie niebieskim światłem powoduje ich wybielenie. Przed rozpoczęciem zabiegu, zęby należy odpowiednio zabezpieczyć żelem dentystycznym.
Metoda nakładkowa
Stomatologia estetyczna umożliwia również specjalistyczne wybielanie zębów we własnym zaciszu domowym. W takim przypadku pacjent otrzymuje specjalnie przygotowane dla niego nakładki na zęby, na które aplikowany jest żel rozjaśniający. Stomatolog prowadzi pacjenta i instruuje go w zakresie czasu noszenia nakładek, a także sposobu nakładania ich na zęby. Ta metoda trwa nieco dłużej niż wybielanie zębów za pomocą lampy czy lasera, jednak pozwala uzyskać równie satysfakcjonujący efekt.
Korzystając z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do zabiegów, a także stosowaniu się do zaleceń pozabiegowych. W przypadku wybielania zębów ważnym aspektem jest między innymi biała dieta, która polega na spożywaniu wyłącznie białych, niebarwiących produktów spożywczych. Unikanie ich powinno trwać przez około 2 tygodnie od momentu zakończenia procesu wybielania zębów oraz przez cały czas jego trwania. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie naprawdę satysfakcjonującego wizualnie efektu śnieżnobiałych zębów.